İlber Ortaylı’dan Şevki Yılmaz’a yanıt: Sivri zekalıların hazımsızlığı

Osmanlı Ailesi’nin hayattaki üyelerinden Berna Sultan Osmanoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beykoz Sosyal Tesisi’nde yapılan düğününde Prof. Dr. İlber Ortaylı ile eski Refah Partisi Milletvekili Şevki Yılmaz arasında yaşanan polemik gündem oldu.

Cumartesi günü yapılan nikahta gelin ve damadın şahitliklerini tarihçi Ortaylı ile eski Refah Partisi Milletvekili Şevki Yılmaz yaptı.

Yılmaz’ın “Osmanlı’yı süren soysuzları lanetliyorum” sözlerine “^Vallahi beni ilgilendirmez Şevki Yılmaz, kim olduğunu da bilmiyorum, tanımıyorum” yanıtı veren İlber ortaylı, yeni bir açıklama yaptı.

‘AÇIK ATATÜRK DÜŞMANLIĞI’

Ortaylı’nın sosyal medya hesabından paylaşılanr açıklama şöyle: “Bugün basına yansıyan haberlerde geçen davete bir düğün vesilesiyle katıldım. Ne kimin davet edileceğine karışırım ne de masada oturanları tanırım. Düğün merasimi sırasında eski bir milletvekilinin yersiz konuşmalarını tasvip etmem mümkün değildir. Rahatsızlığımı da sıra bana gelince belirttim. Bunlar tarih bilmeyen insanların kahvehane köşelerine yakışan sözleridir. Açık bir Atatürk düşmanlığıdır, hazımsızlığıdır. Atatürk’le, Cumhuriyet’le, İstiklal Savaşı komutanlarıyla didişmeye kalkan sivri zekâIıların bu faaliyetlerinin arkasında tarihçilik merakının hatta ideolojinin ağırlık kazandığına inananlardan değilim, saikler başkadır. Türk tarihinin kurumları ve büyükleriyle didişmek, yani tahripkâr bir milliyetçilikle ortaya çıkmak bize ve bazı toplumlara has olaydır. Bugün eğer birileri bu ülkede rahatlıkla fikirlerini söyleyebiliyorsa Atatürk ve silah arkadaşları sayesindedir. Türkiye’yi etrafındaki devletlerle mukayese ettiğiniz zaman bize bu vatanı Atatürk önderliğinde emanet edenlerin ne kadar büyük iş başardığını görürsünüz. Cumhuriyet’i ayakta tutmak ve korumak bizim vazifemiz. Eğer ayakta tutmazsak, tahrip edersek gidecek bir yerimiz olmadığını da birilerinin artık anlaması gerekir.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x