İngiltere’de muz yüklü konteynerde 5,7 ton uyuşturucu yakalandı

İngiltere İçişleri Bakanlığı, Güney Amerika’dan gelen muz yüklü bir konteynerde rekor miktarda uyuşturucu madde ele geçirildiğini açıkladı. 5,7 tonluk uyuşturucu maddenin tahmini sokak değerinin 450 milyon sterlin (570 milyon dolar) olduğu ifade edildi.

‘ŞİMDİYE KADAR ELE GEÇİRİLEN EN BÜYÜK MİKTAR’

DHA’nın aktardığına göre, İngiltere İçişleri Bakanlığı, bugün Ulusal Suç Teşkilatı (NCA) ve Sınır Gücü kolluk kuvvetlerince 8 Şubat’ta yapılan ancak şimdi açıklanan operasyonla Southampton Limanı’na muz yüklü bir konteynerle Güney Amerika’dan gelen 5,7 tonluk uyuşturucu madde ele geçirdiğini duyurdu. Yetkililer, daha önce 2015 yılında 3,2 ton ve 2022’de 3,7 tonluk uyuşturucu maddeye el koyduklarını ancak bunun şimdiye kadar ülkede ele geçirilen en büyük miktar olduğunun altını çizdi.

NİHAİ ROTASI ALMANYA’NIN HAMBURG LİMANI’YDI

Güvenlik güçleri kargonun nihai rotasının Almanya’nın Hamburg Limanı olduğunu belirterek “Olaya karışan suç şebekelerinin tespit edilmesi amacıyla Avrupa’daki uluslararası ortaklarla soruşturmalar devam ediyor. Birleşik Krallık’taki sokak fiyatları baz alındığında kokainin tahmini değerinin 450 milyon sterlini aşması muhtemel” dedi.

NCA Direktörü Chris Farrimond operasyonla ilgili olarak “Rekor kıran bu ele geçirme, olaya karışan uluslararası organize suç kartellerine büyük bir darbe vuracak ve onları büyük kârlardan mahrum bırakacaktır” diye konuştu. NCA, suç örgütlerinin, ülke içindeki A Sınıfı uyuşturucu madde pazarından yılda 4 milyar sterlin kazandığına dikkat çekerek uyuşturucu maddenin bir çok suçu da beraberinde getirdiğini ifade etti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x