Kuş yemi, limon, biber: Gazze’de çocuklar ne yiyor?

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), İsrail’in soykırım uyguladığı ve kıtlığa sürüklediği Gazze Şeridi’nde çocuklara yardım ulaştırmanın “ölüm kalım meselesi” olduğunu belirtti. UNICEF’in X sosyal medya platformundan paylaştığı yazılı açıklamasında, “Gazze’deki çocuklara yardım ulaştırmak, ölüm kalım meselesi” ifadesine yer verildi.

Gazze Şeridi’nde su, gıda, ilaç ve yakıt ihtiyacının çok fazla ve acil olduğuna işaret edilen açıklamada, Gazze’deki insanları kurtarmak ve acılarını dindirebilmek için en iyi yöntemin ateşkes olduğu vurgulandı.

‘ÇOCULARIM AÇLIKTAN ÇIĞLIK ATIYOR’

Gazze’de yaşadıklarını AA muhabirine anlatan Ebu Nasır, sabahın erken saatlerinden itibaren çocuklarını doyurabilmek için yiyecek, kuru mısır ve arpa aramaya çıktığını söyledi. “Dünden beri sadece bir hurma yedim ve çocuklarım açlıktan çığlık atıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum” diyen baba, pazara geldiğini ancak çocuklara ekmek yapmak için aradığı hayvan yemlerinden de bulamadığını söyledi.

Gazze’de ateşkesin sağlandığı insani aradan sonra bir daha Gazze’nin kuzeyine yardım gelmediğini ifade eden Ebu Nasır, koyu yeşil renkli yabani bir bitki olan ebegümeci yediklerini ancak insanların tarım arazilerinde bu bitkiye akın etmesi nedeniyle artık onu da bulamaz olduklarını anlattı.

‘HASTALIKLARLA İLAÇSIZ BAŞ ETMEYE ÇALIŞIYORUZ’

Cibaliya Mülteci Kampı’ndaki bir okula sığınan Raviye Rızk da “Yemek yok, kıtlık içinde yaşıyoruz” dedi. Hayvan yemi yediklerini ancak onun da tükenmeye başladığını belirten Rızk, çocukların çiçek hastalığı ve hepatite yakalandığını, yetişkinlerin ise diyabet ve yüksek tansiyon rahatsızlıklarıyla ilaç olmadan baş etmeye çalıştıklarını anlattı.

Başka bir Filistinli aile ise, çocuklarına limon ve biber yedirdiklerini anlattı. AA’ya konuşan Filistinli bir kadın engelli oğlunu göstererek “yetersiz beslenmeden dolayı iki haftadır yattığını” söyledi.

8 YAŞINDAKİ ZURUB SAATLERCE YEMEK KUYRUĞUNDA BEKLİYOR

İsrail ordusunun Gazze’ye aylardır devam eden saldırıları nedeniyle Han Yunus’taki evlerini terk ederek Refah’a sığınan Zurub ailesi de, su, gıda ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için mücadele veriyor. Ailenin en büyük çocuğu Muhammed Zurub (11), bir yandan bebek kardeşiyle ilgileniyor diğer yandan ise ailesinin su ve yemek ihtiyaçlarını karşılamak için uzun saatler boyunca dağıtım kuyruklarına giriyor.

‘KUŞ VE EŞEK YEMİ YİYORUZ’

Reuters’ın konuştuğu 8 yaşındaki Seraj Şehada da, kardeşleriyle beraber Gazze kentinden güneye kaçtıklarını ve Deir al Balah kentindeki teyzelerinin yanına geldiklerini aktardı. Kardeşleriyle birlikte teyzelerinin kaldığı çadıra giden Şehada, iki günde bir yemek yiyebildiklerini dile getirdi. Hayvan yemlerinden yapılan somunları tüketmek zorunda kaldıklarını anlatan 8 yaşındaki çocuk, “Kuş ve eşek yemi gibi her şeyi yerdik. Bu yemek değil” dedi.

İki aylık bebeği ile beraber Nusayrat Mülteci Kampı’ndaki bir okula sığınan Warda Mattar da, bebeğine yiyecek bulamadığını ifade etti. Gazze’de süt bulamadıklarını anlatan Mattar, oğlunu hurma ile beslediğini dile getirdi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x