Meme Kanserinin Kadınlara Ait Bir Hastalık Olmadığını Gösteren Adamın Yaşadıkları

Biliyorsunuz ki günümüzün en zorlu hastalıklarından olan kanserin bir çok türü var; akciğer, karaciğer, mide, rahim ve prostat bu türlerden sadece bir kaçı. Kadınlarda en çok görülen kanser türlerinden biri olan meme kanserinin sadece kadınlara özgü olmadığını ve erkeklerde de görülebileceğini biliyor muydunuz? Gelin bu hastalığa yakalanan erkeklerden biri olan Zac Yarbrough’un yaşadıklarını nasıl anlattığına bakalım. 

Buyurun…???

Kaynak: https://www.mirror.co.uk/news/us-news…

Florida’lı Zac Yarbrough, meme ucunun altında sert bir yumru hissetti ama erkeklerin meme kanseri olamayacağını düşünerek bunu önemsemedi. Aylar sonra sağlığıyla ilgili bugüne kadar hayatını etkileyen şok edici bir haber aldı. Hastalığın kendisini etkileyebileceği konusunda hiçbir fikri olmayan Yarbrough’a dördüncü evre meme kanseri teşhisi kondu.

43 yaşındaki Zac Yarbrough, hastalığın belirtilerini ilk kez 5 yıl önce 2 küçük çocuğuyla birlikte yüzerken sol meme ucunun altında bir sertlik hissettiğinde fark etti. Aklına kötü bir şey olma ihtimali gelmedi ve balıkçılık turnuvalarında yarışmak için dünyayı dolaşmaya devam etti.

Yumru daha sonra bir golf topu büyüklüğüne ulaşarak “memesi varmış” gibi görünmesine neden oldu. ABD’deki tüm meme kanseri vakalarının sadece %1’ini erkekler oluşturmasına rağmen, Zac’in doktoru yine de onu mamografi çektirmeye gönderdi. Kanser lenf düğümlerine ve akciğerlerine yayılmıştı.

Yarbrough Insider’a şunları söyledi: “Kanser yolculuğumun en zor kısmı, aylarca doktorlara görünmekten kaçındığımı bilmek oldu. Ancak ben de dahil pek çok insanın erkeklerin de meme kanserine yakalanabileceğinden haberi yok.”

Teşhisten sonraki 5 gün içinde, meme ucunu, areolasını, kasını ve meme çevresindeki lenf düğümlerini alan radyal mastektomi geçirdi. Şöyle ekledi: “Bunun bana hayatta kalmak için en iyi şansı vereceğini biliyordum. Bunun için yara izlerimin olması umurumda değil.”

Zac, 12 tur kemoterapi ve 36’dan fazla radyasyon tedavisi gördü. Bugün hala hastalıkla savaşıyor ve şimdi her 3 haftada bir kemoterapi alıyor ve ayrıca çeşitli ilaçlar kullanıyor.

“Yıllardır elde ettiğim en iyi sonuçları gösteren bir tarama yaptırdım. Vücudum tedaviye iyi yanıt veriyor. Zihinsel olarak, hayatı her zaman olduğu gibi yaşamaya devam etmeye kararlıyım. Yaşanacak upuzun bir hayat var. Evde kanepede yorgun olabileceğimi ya da açık havada yorgun olabileceğimi erkenden öğrendim. Suyu ya da ormanı her zaman tercih ederim.” dedi.

Meme kanseri ABD’de ve dünyada en yaygın kanser türüdür. Amerikan Kanser Derneği (ACS) 2023 yılında 2 bin 8 yüz erkeğe meme kanseri teşhisi konulacağını ve 530’unun bu hastalıktan öleceğini tahmin etmektedir. Bununla birlikte, bu yıl yaklaşık 300 bin kadın aynı teşhisi alacak ve 43 binden fazla ölümle sonuçlanacaktır.

ACS ayrıca erken teşhisle meme kanseri hastalarının yaklaşık %99’unun teşhislerinden 5 yıl sonra hayatta kalacağını belirtmektedir. Kanser yayıldığında ise bu oran %40’a düşmektedir. Bu durum, belirtileri kadınlar kadar çabuk fark edemeyen erkekler için özellikle endişe verici olabilir.

JAMA Oncology’de yayınlanan 2019 tarihli bir çalışma, meme kanseri olan erkeklerin ölüm oranının kadınlardan daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Kadınlar %86,4 hayatta kalma oranına sahipken, erkeklerin 5 yıl sonra yaşama olasılığı yalnızca %77,6’dır.

Bunun nedeni, hem hastaların hem de doktorların bilgi eksikliği nedeniyle çoğu erkeğe kadınlardan daha geç tanı konması olabilir. Şu anda 50 ila 74 yaş arasındaki tüm kadınlara iki yılda bir mamografi (göğüslerinin düşük enerjili röntgeni) çektirmeleri tavsiye edilmektedir. Erkekler için herhangi bir tarama kılavuzu bulunmamaktadır.

Peki siz erkeklerin de meme kanserine yakalanabileceğin biliyor muydunuz? 

Yorumlarda buluşalımmm…???

İncelemek isterseniz diye Zac’in Instagram’ını da buraya ekleyelim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x