MHP’den Şardan’ın tutuklanmasına ‘tehlike’ vurgulu savunma

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, gazeteci Tolga Şardan’ın tutuklanmasını ‘tehlike’ kavramına gönderme yaparak savundu.

Yıldız, ‘Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma Suçu’nu (TCK m. 217/A) hatırlatarak, “TCK 217/A maddesinde, sırf halk arasında korku veya panik yaratmak saikiyle ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığıyla ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi kamu barışını bozmaya elverişli şekilde yaymak, suç olarak düzenlenmiştir” dedi.

‘TAKSİRLE İŞLENMESİ MÜMKÜN DEĞİL’

Ceza hukukunun sadece insan hareketlerinin bir fiilden doğan sonuçlarıyla değil, doğabilecek sonuçlarla da ilgilendiğini savunan Yıldız, “Bu noktada, tehlike kavramı karşımıza çıkar. Tehlike suçlarında suçun işlenerek netice alınması halinde, suçla mücadelede geç kalmış olursunuz. Ceza hukukunu ilgilendiren bu tehlike, bir tür neticedir. Bu suçun oluşabilmesi için beş şartın bir arada gerçekleşmesi gerekir: *özel kast, *gerçeğe aykırı bilgi, *Ülkenin iç ve dış güvenliği kamu düzeni ve genel sağlıkla ilgili olması, *suçun kamu barışını bozmaya elverişli olması, *alenen yaymak. Bu suçun taksirle işlenmesi mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, T24’te ‘MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var?’ başlıklı yazı kaleme alan gazeteci Tolga Şardan hakkında “Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma” suçunun unsurlarını oluşturacak nitelikte söz ve beyanlar bulunduğu gerekçesiyle re’sen soruşturma başlatmış Şardan, hakimlik sorgusunun ardından tutuklanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x